Skip to content

36 Fransen DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1956

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block131
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,508
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,700
58%
Improvement Value:$111,200
42%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,699+4.1%
2024$6,434-1.5%
2023$6,531+2.0%
2022$6,403+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 23913, Page 326Recorded10/28/2020

Property Sale

Sale
$176,149

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 23809, Page 171Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$352,850

From:

To:

Sq Ft1,508DeedBook 22454, Page 1006Recorded11/13/2013

Property Built

Built

Year Built: 1956