Skip to content

61 Walter AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 14, 2010

Property Information

Block133
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,924
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,900
55%
Improvement Value:$134,900
45%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,777+4.0%
2024$7,480+2.3%
2023$7,309+2.0%
2022$7,165+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 20576, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1954