Skip to content

9 Melanie LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1980
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$14,150,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block142
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1SS C
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage13.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,876,000
53%
Improvement Value:$1,649,000
47%
Total Assessment$3,525,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,496+3.9%
2024$89,006+2.3%
2023$86,997+2.0%
2022$85,305+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$14,150,000
DeedBook 24997, Page 226Recorded10/17/2025

Property Sale

Sale
$11,800,000
DeedBook 24294, Page 714Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$5,100,000

From:

To:

DeedBook 22432, Page 1072Recorded10/3/2013

Property Sale

Sale
$278,000

Property Built

Built

Year Built: 1980