Skip to content

11 Melanie LnEast Hanover, NJ 07936

Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$21,950,000
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block142
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S SF
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage5.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,102,000
21%
Improvement Value:$4,108,700
79%
Total Assessment$5,210,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$136,729+3.9%
2024$131,570+2.3%
2023$128,600+2.0%
2022$126,099+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$21,950,000
DeedBook 24996, Page 442Recorded10/16/2025

Property Sale

Sale
$20,850,000
DeedBook 24294, Page 848Recorded12/16/2021

Property Sale

SaleMulti
$14,900,000

From:

To:

DeedBook 22432, Page 1107Recorded10/3/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 4467, Page 110

Property Sale

Sale
$182,000

Property Sale

Sale
$182,000