Skip to content

33 Harvest AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2012

Property Information

Block215
Lot17
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S-BF-2BG
Dwellings1
ZoningR-10
Sq Footage2,016
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$155,700
47%
Improvement Value:$175,100
53%
Total Assessment$330,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,581+4.0%
2024$8,253+2.3%
2023$8,065+2.0%
2022$7,906+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 5482, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1950