Skip to content

43 Eberhardt RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 11, 2015

Property Information

Block38
Lot26
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,800
46%
Improvement Value:$201,600
54%
Total Assessment$373,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+4.0%
2024$9,316+2.3%
2023$9,103+2.0%
2022$8,924+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 5438, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1960