Skip to content

547 Ridgedale AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1979

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 24, 2013

Property Information

Block38
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage2,272
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,500
41%
Improvement Value:$220,100
59%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,639+4.0%
2024$9,271+2.3%
2023$9,060+2.0%
2022$8,881+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,272DeedBook 22404, Page 1948Recorded8/26/2013

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 4720, Page 30

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1979