Skip to content

36 Cedar StEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Aug 15, 1997

Property Information

Block38
Lot54
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L 2AG
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
39%
Improvement Value:$257,300
61%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,944+4.0%
2024$10,526+2.3%
2023$10,286+2.0%
2022$10,083+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 4621, Page 33

Property Sale

Sale
$103,000

Property Built

Built

Year Built: 1980