Skip to content

11 Smithfield RdEast Hanover, NJ 07936

Built 1980

Last Sale Date
May 20, 1991

Property Information

Block38
Lot55
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
41%
Improvement Value:$257,900
59%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,341+4.0%
2024$10,908+2.3%
2023$10,659+2.0%
2022$10,449+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980