Skip to content

245 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Industrial

Last Sale Price
$13,987,000
Last Sale Date
Dec 31, 1990

Property Information

Block39
Lot22

Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage---
Acreage57.71

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,771,000
36%
Improvement Value:$10,229,000
64%
Total Assessment$16,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$419,840+3.9%
2024$404,000+2.3%
2023$394,880+2.0%
2022$387,200+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$13,987,000
DeedBook 10/16, Page 90