Skip to content

4 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
May 13, 2008

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA004
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage2,800
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
19%
Improvement Value:$216,000
81%
Total Assessment$266,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,980+3.9%
2024$6,717+2.3%
2023$6,565+2.0%
2022$6,437+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 21085, Page 986

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 6387, Page 248

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1975