Skip to content

10 Merry LnEast Hanover, NJ 07936

Built 1975
Industrial

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Mar 15, 2006

Property Information

Block39
Lot30
QualifierCA010
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningI-3
Sq Footage2,800
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
17%
Improvement Value:$244,500
83%
Total Assessment$294,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,728+3.9%
2024$7,436+2.3%
2023$7,268+2.0%
2022$7,127+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 6584, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1975