Skip to content

14 Mulford AveEast Hanover, NJ 07936

Built 1966

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Jun 30, 2021

Property Information

Block3
Lot15
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-FB-F
Dwellings1
ZoningR-15
Sq Footage1,640
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,100
53%
Improvement Value:$145,500
47%
Total Assessment$312,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,109+4.0%
2024$7,799+2.3%
2023$7,621+2.0%
2022$7,471+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft1,640DeedBook 24207, Page 175Recorded9/3/2021

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 21630, Page 1618

Property Built

Built

Year Built: 1966