Skip to content

17 West StEast Hanover, NJ 07936

Built 1968
Industrial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block42
Lot45
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S F G1 1S CB
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage1.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$320,400
27%
Improvement Value:$879,600
73%
Total Assessment$1,200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,608+3.9%
2024$30,420+2.3%
2023$29,736+2.0%
2022$29,160-18.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 21223, Page 725

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 21223, Page 725

Property Built

Built

Year Built: 1968