Skip to content

17 Garden StFlorham Park, NJ 07932

Built 1991

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Sep 25, 2020

Property Information

Block69
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
Description2SF L G
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,659
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,900
40%
Improvement Value:$262,300
60%
Total Assessment$437,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,341+4.0%
2024$10,908+2.3%
2023$10,659+2.0%
2022$10,449+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$599,000
Sq Ft2,659DeedBook 23983, Page 1945Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$526,000

From:

To:

Sq Ft2,659DeedBook 22401, Page 1254Recorded8/21/2013

Property Built

Built

Year Built: 1991

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook NaN, Page NaN