Skip to content

38 Ronald DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1961

Last Sale Price
$232,000
Last Sale Date
Mar 31, 2000

Property Information

Block73
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,480
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,100
58%
Improvement Value:$122,700
42%
Total Assessment$290,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+4.0%
2024$7,255+2.3%
2023$7,090+2.0%
2022$6,950+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 5160, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1961