Skip to content

42 Ronald DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1968

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jan 22, 2020

Property Information

Block73
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage2,036
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,900
56%
Improvement Value:$132,400
44%
Total Assessment$300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,790+4.0%
2024$7,492+2.3%
2023$7,321+2.0%
2022$7,177+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,036DeedBook 23703, Page 1919Recorded1/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1968