Skip to content

32 Ronald DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1960

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 7, 2015

Property Information

Block73
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
Description1S F
Dwellings1
ZoningR-11
Sq Footage1,926
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,700
53%
Improvement Value:$150,900
47%
Total Assessment$320,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,316+4.0%
2024$7,999+2.3%
2023$7,816+2.0%
2022$7,662+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,926DeedBook 22755, Page 246Recorded7/30/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960