Skip to content

37 Farinella DrEast Hanover, NJ 07936

Built 1993
Industrial

Last Sale Price
$1,196,650
Last Sale Date
Apr 26, 2002

Property Information

Block99
Lot7.06
QualifierC0002
CountyMorris
MunicipalityEast Hanover Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S CB
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$615,000
66%
Improvement Value:$310,000
34%
Total Assessment$925,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,365+3.9%
2024$23,449+2.3%
2023$22,922+2.0%
2022$22,478+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,196,650
DeedBook 5611, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1993