Skip to content

314 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1976

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Sep 25, 2006

Property Information

Block10402
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,758
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
49%
Improvement Value:$269,500
51%
Total Assessment$523,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,630+3.8%
2024$12,165+5.7%
2023$11,511+1.7%
2022$11,319+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 20631, Page 1209

Property Built

Built

Year Built: 1976