Skip to content

17 Leonard PlDover, NJ 07801

Built 1964

Last Sale Price
$438,000
Last Sale Date
Oct 21, 2020

Property Information

Block10402
Lot45
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,868
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$262,100
47%
Improvement Value:$300,300
53%
Total Assessment$562,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,569+3.8%
2024$13,073+6.0%
2023$12,334+1.8%
2022$12,120+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$438,000
Sq Ft2,868DeedBook 24075, Page 1585Recorded3/24/2021

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5308, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1964