Skip to content

23 Sunny Hill RdDover, NJ 07801

Built 1966

Last Sale Price
$362,500
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block10402
Lot57
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,487
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$264,600
55%
Improvement Value:$218,800
45%
Total Assessment$483,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,115+3.8%
2024$11,666+6.1%
2023$10,992+2.8%
2022$10,696+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$362,500

From:

To:

Sq Ft2,487DeedBook 23299, Page 1227Recorded2/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 1966