Skip to content

27 Sunny Hill RdDover, NJ 07801

Built 1968

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Apr 29, 2008

Property Information

Block10402
Lot59
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,496
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,000
47%
Improvement Value:$308,800
53%
Total Assessment$577,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,930+3.8%
2024$13,422+5.5%
2023$12,726+1.8%
2022$12,506+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 21079, Page 239

Property Sale

Sale
$249,000
DeedBook 4792, Page 340

Property Built

Built

Year Built: 1968