Skip to content

120 Mountain RdRockaway, NJ 07866

Built 1986

Last Sale Price
$537,500
Last Sale Date
Oct 26, 2021

Property Information

Block10406
Lot25
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,320
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,900
38%
Improvement Value:$353,000
62%
Total Assessment$571,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,497+3.3%
2024$13,070+7.8%
2023$12,130+2.0%
2022$11,895+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$537,500
Sq Ft2,320DeedBook 24310, Page 1424Recorded1/6/2022

Property Sale

Sale
$440,000
DeedBook 20830, Page 1159

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5255, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1986