Skip to content

17 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1985

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Nov 9, 2004

Property Information

Block11116
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,337
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,100
39%
Improvement Value:$381,300
61%
Total Assessment$629,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,022+3.1%
2024$14,571+4.4%
2023$13,960+1.9%
2022$13,705+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 6206, Page 189

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 3835, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1985