Skip to content

Sunny Hill RdDover, NJ 07801

Built 1960

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block10501
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SF P
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,506
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,000
59%
Improvement Value:$181,500
41%
Total Assessment$442,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,730+3.9%
2024$10,325+6.8%
2023$9,669+1.7%
2022$9,512+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 6333, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1960