Skip to content

80 Swede Mine RdDover, NJ 07801

Built 1977

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 29, 2018

Property Information

Block10501
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,053
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,400
51%
Improvement Value:$232,900
49%
Total Assessment$479,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,612+3.8%
2024$11,183+6.1%
2023$10,540+1.7%
2022$10,361+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft2,053DeedBook 23457, Page 94

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 3881, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1977