Skip to content

74 Swede Mine RdDover, NJ 07801

Built 1987

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 8, 2007

Property Information

Block10501
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page105

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,668
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,300
52%
Improvement Value:$227,200
48%
Total Assessment$475,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,448+3.8%
2024$11,026+6.2%
2023$10,387+1.7%
2022$10,211+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 20843, Page 1701

Property Built

Built

Year Built: 1987