Skip to content

153 Elm StDover, NJ 07801

Built 1959

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 5, 2023

Property Information

Block10605
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,588
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,600
63%
Improvement Value:$161,800
37%
Total Assessment$436,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,284+6.6%
2024$9,650+6.3%
2023$9,081+4.1%
2022$8,722+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,588DeedBook 24655, Page 255Recorded9/14/2023

Property Built

Built

Year Built: 1959