Skip to content

196 Mt Pleasant AveRockaway, NJ 07866

Built 1987

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block10802
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,778
Acreage4.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$206,000
31%
Improvement Value:$451,700
69%
Total Assessment$657,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,612+3.0%
2024$15,159+12.0%
2023$13,529+1.9%
2022$13,276+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 6049, Page 161

Property Sale

Sale
$367,500
DeedBook 4948, Page 118

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 4475, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1987