Skip to content

142 Mt Pleasant AveDover, NJ 07801

Built 1987

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Jun 29, 2022

Property Information

Block10802
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,856
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,800
40%
Improvement Value:$282,900
60%
Total Assessment$472,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+2.9%
2024$10,903+0.9%
2023$10,801+1.9%
2022$10,603+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
Sq Ft2,856DeedBook 24469, Page 390Recorded8/5/2022

Property Built

Built

Year Built: 1987