Skip to content

37 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2022

Property Information

Block11102
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,116
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,000
39%
Improvement Value:$376,600
61%
Total Assessment$619,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,030+1.6%
2024$13,810+17.7%
2023$11,729+1.9%
2022$11,515+1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,116DeedBook 24316, Page 1768Recorded1/12/2022

Property Built

Built

Year Built: 1978