Skip to content

39 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11102
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,053
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,500
45%
Improvement Value:$296,600
55%
Total Assessment$539,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,656+1.4%
2024$12,480+5.7%
2023$11,812+1.9%
2022$11,597+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969