Skip to content

29 Arlene DrRockaway, NJ 07866

Built 1990

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
May 30, 2008

Property Information

Block11109
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,659
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$232,800
28%
Improvement Value:$598,800
72%
Total Assessment$831,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,938+3.1%
2024$19,331+3.5%
2023$18,680+2.0%
2022$18,316+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000
DeedBook 21134, Page 1544

Property Sale

Sale
$488,000
DeedBook 5420, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1990