Skip to content

15 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$569,000
Last Sale Date
Jun 9, 2005

Property Information

Block11116
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,012
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$248,100
41%
Improvement Value:$356,500
59%
Total Assessment$604,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,423+3.1%
2024$13,989+4.5%
2023$13,387+1.9%
2022$13,142+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$569,000
DeedBook 6361, Page 102

Property Sale

Sale
$292,000
DeedBook 5172, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1977