Skip to content

29 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1992

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 31, 2021

Property Information

Block11116
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,713
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$249,500
35%
Improvement Value:$463,500
65%
Total Assessment$713,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,048+3.1%
2024$16,529+4.0%
2023$15,896+1.9%
2022$15,600+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4430, Page 293

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4124, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1992