Skip to content

650 Mt Hope AveWharton, NJ 07885

Built 1960

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 22, 2022

Property Information

Block11402
Lot27
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF G2
Dwellings2
ZoningR-20
Sq Footage2,102
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,400
39%
Improvement Value:$258,500
61%
Total Assessment$425,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,030+3.8%
2024$9,662+2.8%
2023$9,399+2.0%
2022$9,213+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft2,102DeedBook 24509, Page 892Recorded10/13/2022

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 6180, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1960