Skip to content

12 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1955

Last Sale Date
Jul 21, 2015

Property Information

Block20301
Lot28
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1.5SS
Dwellings3
ZoningR-13
Sq Footage2,345
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$217,300
41%
Improvement Value:$309,600
59%
Total Assessment$526,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,171+9.4%
2024$11,126+7.9%
2023$10,313+0.7%
2022$10,245+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,345DeedBook 22811, Page 828Recorded11/10/2015

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 6120, Page 143

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3839, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1955