Skip to content

5 Ute PlRockaway, NJ 07866

Built 1949

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 12, 2023

Property Information

Block20301
Lot48
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page203

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,578
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$214,900
50%
Improvement Value:$210,700
50%
Total Assessment$425,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,874+4.5%
2024$9,449+8.1%
2023$8,741+0.4%
2022$8,705+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,578DeedBook 24558, Page 410Recorded1/24/2023

Property Built

Built

Year Built: 1949