Skip to content

38 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1960

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block20602
Lot43
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,417
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,100
63%
Improvement Value:$143,200
37%
Total Assessment$384,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,759+4.8%
2024$8,360+13.6%
2023$7,362-0.1%
2022$7,372+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,417DeedBook 22738, Page 494Recorded7/7/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960