Skip to content

43 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block20602
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,862
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,100
42%
Improvement Value:$331,600
58%
Total Assessment$567,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,279+4.2%
2024$12,740+43.5%
2023$8,880+0.3%
2022$8,855+2.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$489,000
Sq Ft1,862DeedBook 24332, Page 133Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,862DeedBook 24159, Page 1864Recorded6/24/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4628, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1977