Skip to content

37 Cayuga AveRockaway, NJ 07866

Built 1945

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
May 9, 2022

Property Information

Block20602
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage703
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$246,000
57%
Improvement Value:$186,800
43%
Total Assessment$432,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,994+1.3%
2024$9,864+56.5%
2023$6,303-0.6%
2022$6,338+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft703DeedBook 24439, Page 792Recorded6/28/2022

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft703DeedBook 24180, Page 1082Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6052, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1945