Skip to content

62 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1962

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 16, 1995

Property Information

Block20602
Lot32
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,184
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,000
54%
Improvement Value:$190,900
46%
Total Assessment$418,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,677+4.7%
2024$9,247+9.2%
2023$8,469+0.2%
2022$8,449+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4202, Page 30

Property Built

Built

Year Built: 1962