Skip to content

56 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1993
Other Exempt

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 15, 2018

Property Information

Block20602
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class17
Description1.5SG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,753
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$235,300
45%
Improvement Value:$292,800
55%
Total Assessment$528,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,182+4.3%
2024$11,677+7.1%
2023$10,901-0.2%
2022$10,924-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,753DeedBook 23438, Page 1016Recorded10/25/2018

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 21810, Page 401

Property Sale

Sale
$327,500
DeedBook 5653, Page 282

Property Sale

Sale
$197,500
DeedBook 4100, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1993