Skip to content

44 Algonquin AveRockaway, NJ 07866

Built 1950

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 1, 2018

Property Information

Block20602
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page206

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage896
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$238,800
71%
Improvement Value:$97,400
29%
Total Assessment$336,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,666+5.0%
2024$7,300+12.5%
2023$6,488-0.5%
2022$6,517+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft896DeedBook 23386, Page 529Recorded7/26/2018

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 4339, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1950