Skip to content

158 W Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1973

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 2, 2022

Property Information

Block20801
Lot68
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page208

Building Details

Building Class16
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,804
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,800
55%
Improvement Value:$177,800
45%
Total Assessment$391,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,053+4.5%
2024$8,662+8.0%
2023$8,020+0.3%
2022$7,997+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,804DeedBook 24450, Page 72Recorded7/12/2022

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 22247, Page 1443

Property Built

Built

Year Built: 1973