Skip to content

25 N Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 2020

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 12, 2020

Property Information

Block20903
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningR-13
Sq Footage2,268
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,500
35%
Improvement Value:$429,600
65%
Total Assessment$657,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,196+4.2%
2024$14,583-7.3%
2023$15,734+680.0%
2022$2,017+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$580,000
Sq Ft2,268DeedBook 23986, Page 296Recorded1/6/2021

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 23798, Page 635Recorded6/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020