Skip to content

118 White Meadow RdRockaway, NJ 07866

Built 1944

Last Sale Price
$51,632
Last Sale Date
Sep 3, 2020

Property Information

Block20903
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,220
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
49%
Improvement Value:$231,100
51%
Total Assessment$453,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,533+4.5%
2024$10,084+2.3%
2023$9,854+0.6%
2022$9,796+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,632

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 23950, Page 518Recorded12/1/2020

Property Built

Built

Year Built: 1944