Skip to content

17 N Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1970

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Sep 22, 2020

Property Information

Block20903
Lot40
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class16
Description1SS G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,746
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,600
45%
Improvement Value:$275,500
55%
Total Assessment$504,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,741+4.4%
2024$11,244+7.4%
2023$10,467+5.4%
2022$9,929+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000
Sq Ft1,746DeedBook 23976, Page 138Recorded12/22/2020

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5779, Page 296

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 4244, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1970