Skip to content

15 N Lake Shore DrRockaway, NJ 07866

Built 1997

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block20903
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page209

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,160
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,200
37%
Improvement Value:$404,100
63%
Total Assessment$641,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,046+4.2%
2024$13,479+6.3%
2023$12,683+0.8%
2022$12,577+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft2,160DeedBook 24799, Page 1617Recorded8/29/2024

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 22303, Page 928

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5136, Page 288

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4857, Page 292

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4598, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1997